Zorganizuj swój budżet na powrót do szkoły
Pip, pip, piiiiip, PIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIP!
Ten dźwięk może oznaczać wiele rzeczy. Ale na początku września najczęściej sygnalizuje budzik, który próbuje wyrwać młodego człowieka z łóżka.
Lato się skończyło, nadszedł czas powrotu do nauki, niezależnie od tego, czy to w szkole, czy na uczelni.
Nie każdy uczeń jest taki sam – niektórzy z pewnością wstają z radością, gotowi na przyjemności związane z nauką – ale podejrzewam – że nie jest to większość.
Dla rodziców powrót do szkoły może oznaczać cichszy dom, ale także ważne wydatki. Niezależnie od tego, czy chodzi o czesne, nowe gadżety, mundurki, czy coś mniej kosztownego, zawsze znajdzie się coś do zapłacenia, gdy rozpoczyna się rok szkolny.
Aby pomóc Ci w planowaniu lub przypomnieć o nadchodzących wydatkach, przygotowaliśmy krótką listę kosztów związanych z powrotem do szkoły.
Czesne
Około 6,2% wszystkich dzieci w Polsce uczęszcza do szkół prywatnych. To około 250 000 uczniów.
To mały odsetek, ale wciąż wiele rodzin przeznacza znaczne kwoty na edukację swoich pociech.
Międzynarodowa Baza Danych Szkół przyjrzała się w zeszłym roku kosztom edukacji w szkołach na całym świecie, uwzględniając 75 największych miast w krótkim raporcie.
Czesne w tych szkołach mogą kosztować od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy dolarów, więc nagła zmiana w Twojej sytuacji finansowej może być katastrofalna.
Sprzęt i technologie
Tam, gdzie kiedyś były ciężkie podręczniki i pełne piórniki, teraz są laptopy i tablety. W miarę jak stajemy się coraz bardziej zdigitalizowanym społeczeństwem, coraz więcej edukacji przenosi się do świata online, a ręcznie pisane wypracowania odchodzą w przeszłość.
Jednak nie każda szkoła ma fundusze na to, by zapewnić uczniom laptopy, więc rodzice są często zobowiązani pokryć koszty niezbędnego sprzętu technologicznego dla swoich dzieci.
Oczywiście, żyjemy także w erze smartfonów, smartwatchów i coraz bardziej inteligentnych urządzeń, więc laptop prawdopodobnie nie jest jedynym, czego będzie potrzebowało Twoje dziecko. A starszy model komputera szybciej będzie wymagał naprawy lub wymiany.
Mundurki i odzież
Ten przykład nie dotyczy wszystkich, ponieważ różne kraje i kultury mają różne podejście do odpowiedniego ubioru szkolnego. Jednak w wielu szkołach prywatnych mundurki są nieodłącznym elementem dbania o wygląd instytucji.
Mundurki są zazwyczaj sprzedawane przez niewielką liczbę firm, co oznacza, że ceny rzadko są „przyjazne dla rodziców”. Oczywiście, można rozważyć przekazywanie mundurków rodzeństwu, ale nawet to działa tylko przez pewien czas, zanim ubrania staną się zbyt zużyte.
Poza mundurkami, odzież sezonowa jest ważna dla każdego rodzica, aby upewnić się, że dziecko jest odpowiednio ubrane do warunków jakie panują na dworze. Koszty mogą szybko się sumować.
Transport
Ostatni duży koszt, który chcemy wyróżnić, to transport. Znów, nie jest to problem dla wszystkich, a jeśli mieszkasz tam, gdzie Twoje dziecko ma darmowy transport do szkoły, warto to docenić – nie każdy ma ten luksus.
Niezależnie od tego, czy chodzi o autobusy, pociągi, taksówki czy koszty paliwa w Twoim własnym samochodzie, dowiezienie dziecka do szkoły (najlepiej na czas) to kolejny wydatek. W zależności od lokalizacji, może to być niewielka codzienna kwota, lub większe regularne koszty.
Nawet przy opcji rowerowej- rowery wymagają konserwacji i nie są odporne na kradzieże czy uszkodzenia, więc to kolejny potencjalny wydatek.
Inne koszty
Oprócz większości znanych kosztów, mogą pojawić się dodatkowe wydatki, jak oprogramowanie monitorujące na telefonach dzieci, typowe mniejsze akcesoria szkolne (plecaki, piórniki, długopisy) oraz jedzenie. Podczas gdy monitorowanie to luksus, a większość rodziców prawdopodobnie nie uważa go za konieczne, pozostałe dwa to codzienne potrzeby, szczególnie jedzenie.
Chociaż niektóre szkoły oferują darmowe lub tańsze posiłki, nie wszędzie tak jest. Codzienne obiady to kolejny element budżetu, który należy uwzględnić w tygodniowych wydatkach.
Jak zarządzać wydatkami i wyzwaniami finansowymi
Planowanie i budżetowanie to kluczowe elementy życia, szczególnie gdy masz regularne koszty związane z edukacją swoich dzieci.
Ale wszyscy wiemy, że mogą pojawić się niespodziewane sytuacje, niezależnie od tego, czy są to kwestie praktyczne, medyczne, czy inne, które mogą uderzyć w nasz portfel.
W takich chwilach planowane wydatki mogą nagle stać się trudniejsze do opłacenia, a jeśli muszą zostać zapłacone w określonym terminie, możesz potrzebować krótkoterminowej pomocy.
Jak Creditstar może pomóc
Creditstar oferuje proste rozwiązanie krótkoterminowe, które pozwala na terminową spłatę zobowiązań, a następnie na spłatę zadłużenia w okresie, który Ci odpowiada. Możesz ubiegać się o pożyczkę do 5 000 zł do 25 000 zł, którą można spłacać od 6 do 36 miesięcy.