Mądre cele finansowe, które warto sobie wyznaczyć
Większość z nas chciałaby poprawić swoją sytuację finansową. Zwykle jednak nie mamy jasno określonego planu, jak to osiągnąć. Jeśli nie masz określonego celu, łatwo stracić koncentrację i wydać więcej niż to konieczne. Dlatego zanim zaczniesz oszczędzać pieniądze, ważne jest, aby wyznaczyć sobie przejrzyste cele finansowe.
Czym więc jest cel finansowy? Jest to po prostu dowolny cel, do którego należy dążyć przy zarządzaniu swoimi pieniędzmi. Na początku zastanów się, co chcesz osiągnąć i dlaczego. Wyznaczanie celów, które wspierają Twoje wartości, pomoże zachować koncentrację i motywację.
Finanse mają również duży wpływ na ogólną jakość Twojego życia. Osiąganie ważnych dla nas celów może zmniejszyć stres i przybliżyć nas do idealnej przyszłości.
Oto 5 mądrych celów finansowych, które pomogą Ci wejść na właściwą drogę.
1. Miej fundusz awaryjny
Jedną z rzeczy, których nauczyła nas pandemia COVID-19, jest to, że życie naprawdę jest nieprzewidywalne. Wszyscy doświadczyliśmy nieoczekiwanych kosztów finansowych, takich jak utrata dochodów, rachunki za leczenie czy pilne podróże. Dlatego właśnie posiadanie funduszu awaryjnego jest bardzo istotnym wsparciem. Dobrą zasadą jest dążenie do posiadania funduszu, którego wartość jest co najmniej 3-krotnie większa od obecnego miesięcznego dochodu. Gdy to osiągniesz, oszczędzaj dalej, aż wartość funduszu awaryjnego sięgnie poziomu 6-krotności miesięcznej pensji.
2. Żyj za mniej
To nic innego, jak wydawaj mniej, niż zarabiasz każdego miesiąca. Brzmi jak błahostka, ale w praktyce może to być dość trudne. Aby zacząć oszczędzać, najpierw musisz dowiedzieć się, na co dokładnie wydajesz swoje pieniądze. Jeśli masz niewielkie wynagrodzenie lub wysokie zadłużenie, naprawdę nie należy wynajmować drogiego mieszkania, kupować nowego samochodu lub codziennie jadać na mieście. Oszczędzanie pieniędzy polega wyłącznie na kontrolowaniu wydatków. Co miesiąc twórz budżet, planuj zakupy spożywcze, szukaj dobrych okazji i naucz się rezygnować z rzeczy, których nie potrzebujesz.
3. Stwórz wiele źródeł dochodów
Twoje cele nie powinny ograniczać się tylko do oszczędzania. Dla wielu osób pieniądze otrzymywane z pracy na pełny etat, mogą nie wystarczyć, aby związać koniec z końcem. Jeśli masz trochę wolnego czasu wieczorami, dlaczego nie poświęcić go na codzienne dorabianie? W dzisiejszych czasach możliwości są nieograniczone, począwszy od dostarczania artykułów spożywczych po wirtualne udzielanie korepetycji. Co więcej, wiele prac dorywczych można wykonać w zaciszu własnego domu. Potrzebujesz inspiracji? Zapoznaj się z 5 prostymi pomysłami na prace dorywcze, które każda osoba może podjąć już dziś.
4. Zacznij inwestować
To może być idealny moment, aby Twoje pieniądze zaczęły dla Ciebie zarabiać. Nie musisz być ekspertem ani mieć dużych pieniędzy, aby zacząć inwestować. Istnieje wiele rodzajów inwestycji, które są wystarczająco łatwe dla początkujących. Zanim zaczniesz, zdecyduj, ile chcesz zainwestować, zastanów się, jakie są Twoje cele krótko- i długoterminowe i upewnij się, że rozumiesz ryzyko. Następnie zdecyduj, gdzie zainwestować swoje pieniądze. Przykładowo w serwisie Lendermarket możesz zacząć inwestować w pożyczki konsumenckie, mając tylko 10 euro i zarabiać ponad 12% w skali roku.
5. Czytaj książki o finansach osobistych
Pozyskiwanie wiedzy o finansach osobistych czy inwestowaniu z pewnością nie zaszkodzi. Nawet jeśli nie lubisz czytać, w tym roku postaw sobie za cel przeczytanie przynajmniej jednej książki o finansach.
Oto kilka rekomendacji, które pomogą Ci zacząć:
Total Money Makeover – przewodnik w 7 krokach, który pomoże Ci zmniejszyć wydatki, wyjść z długów i pomnożyć majątek.
Your Money or Your Life – jedna z najpopularniejszych książek o finansach osobistych, która przedstawia łatwy do realizacji plan osiągnięcia niezależności finansowej.
Your Money or Your Life – jedna z najpopularniejszych książek o finansach osobistych, która przedstawia łatwy do realizacji plan osiągnięcia niezależności finansowej.
Jeśli czytanie książek to nie Twoja domena, alternatywnie rozważ słuchanie audiobooków lub podcastów.
Praca nad swoimi celami finansowymi ma kluczowe znaczenie dla zarządzania pieniędzmi. Jednak samo określanie celów nie wystarczy. Ważne jest, aby zachować koncentrację, śledzić swoje postępy i oczywiście – nie zapomnij o świętowaniu, kiedy już osiągniesz swój kamień milowy!