29.11.2019

Jak zarządzać domowym budżetem

Odpowiednie planowanie miesięcznych wydatków zapewnia nam poczucie bezpieczeństwa oraz kontroli nad naszym budżetem domowym. Dzięki temu możliwe jest również gromadzenie oszczędności, które następnie możemy przeznaczyć na wymarzone wczasy, realizację marzeń i pasji czy sfinansować pilny, nieplanowany wydatek. Jak zarządzać domowym budżetem, aby zaspokoić wszystkie swoje potrzeby? Oto kilka wskazówek.

Sprawdź, na co wydajesz pieniądze

Zanim przystąpimy do planowania miesięcznego budżetu, warto sprawdzić, jakie kwoty średnio wydajemy na opłaty, jedzenie, kosmetyki, ciuchy, transport czy na rozrywkę. W tym celu warto zbierać wszystkie paragony z naszych zakupów nawet, jeśli były to niewielkie kwoty. Przydatna może okazać się aplikacja na smartfon PanParagon, dzięki której można łatwo zeskanować potwierdzenie zakupu i przechowywać pliki w jednym miejscu bez konieczności gromadzenia papierków w portfelu czy kieszeni.

Na koniec miesiąca przystąpmy do analizy poniesionych wydatków. Warto utworzyć do tego prosty arkusz kalkulacyjny, w którym podzielimy wydatki na następujące kategorie w osobnych zakładkach:

  • Opłaty stałe za mieszkanie (np. czynsz, abonament za kablówkę etc.)
  • Opłaty za media (gaz, prąd, woda etc.)
  • Kredyty i pożyczki
  • Transport (opłaty za komunikację miejską, paliwo)
  • Jedzenie
  • Kosmetyki i środki czystości
  • Opłaty związane z edukacją (szkoła, kursy)
  • Rozrywka (kino, restauracje).

Następnie wpiszmy wszystkie wydatki danego miesiąca dotyczące konkretnej kategorii, uzupełniając zarówno rodzaj wydatku, jak i kwotę. Teraz pozostaje tylko zsumowanie wydatków i w ten sposób otrzymamy informację, ile pieniędzy wydajemy na poszczególne potrzeby. Jeśli okaże się, że wydajesz znacznie więcej niż myślałeś, zobacz, jak przeżyć miesiąc za 100 zł i zainspiruj się.

Od tej pory utworzony dokument kalkulacyjny będzie nam towarzyszył co miesiąc, podczas sumowania wydanych pieniędzy.

Optymalizacja miesięcznego budżetu domowego

Wiedząc już, ile pieniędzy wydajemy miesięcznie oraz na co je przeznaczamy, możemy przystąpić do planowania i optymalizacji naszego budżetu, aby pod koniec danego okresu w naszym portfelu zostało jak najwięcej pieniędzy.

Przede wszystkim przyjrzyjmy się wydatkom w poszczególnych kategoriach i zastanówmy się, czy w danej grupie nie możemy zrezygnować z jakiegoś wydatku. Być może zbyt często stołujemy się poza domem lub zamawiamy jedzenie do domu? Warto zmienić ten nawyk na bardziej oszczędny i zacząć praktykować gotowanie w domu, ograniczając liczbę posiłków jedzonych na mieście do minimum, na przykład jednego dnia w miesiącu.

Dobrym pomysłem jest poświęcenie dwóch dni w miesiącu, na przykład soboty, na gotowanie obiadów na zapas. Duży gar bigosu lub rosołu, kotlety mielone czy filety panierowane to świetna baza do szybkiego tworzenia posiłków w tygodniu. Wystarczy poporcjować przygotowane dania i następnie je zamrozić. W ten sposób każdego dnia możemy rozmrozić wybrany posiłek, uzupełnić go szybką sałatką i gotowaną kaszą, a nasze codziennie menu obiadowe będzie pożywne, urozmaicone, i co ciekawe, niskobudżetowe. Już po pierwszym miesiącu zobaczmy, jak wiele pieniędzy udało nam się dzięki temu zaoszczędzić.

Podobnie możemy postąpić z wydatkami w innych kategoriach. Kilka razy w tygodniu możemy zamienić samochód na rower lub autobus, by zaoszczędzić na paliwie, piątkowe wyjścia do pubu mogą zmienić się w domówkę przy planszówkach, a zbyt wysoki rachunek za prąd możemy obniżyć zmieniając kilka nawyków związanych z użytkowaniem energii, jak na przykład gaszenie światła w pomieszczeniach, w których nie przebywamy, wyciąganie wtyczek z gniazdek, jeśli urządzenia nie są w danym momencie włączone.

Szybko zauważymy, że pod koniec miesiąca zostaje nam w portfelu coraz więcej pieniędzy, które możemy odkładać na lokacie lub koncie oszczędnościowym. Planowanie i zarządzanie domowym budżetem to ciągła kontrola wydatków i szukanie w nich oszczędności, nie rezygnując z dotychczasowego życia.