19.01.2021

5 wymówek, żeby nie oszczędzać pieniędzy w 2021 roku

Czy kiedykolwiek złapałeś się na szukaniu wymówek, żeby nie oszczędzać pieniędzy? Cóż, nie Ty jeden i nie Ty jedna. Możesz po prostu czekać i mieć nadzieję, że wkrótce wygrasz na loterii, ale to prawdopodobnie nie jest najlepszy plan. Jeśli chodzi o oszczędzanie pieniędzy lub wychodzenie z długów, łatwo znaleźć wymówki i ignorować swoje problemy. Bądźmy ze sobą szczerzy, wszyscy kiedyś wynajdywaliśmy powody, żeby nie zacząć oszczędzać właśnie w tym momencie naszego życia.


Ale prawda jest taka, że prawie każdy, bez względu na to, ile zarabia, może odłożyć trochę pieniędzy na trudniejsze czasy. Zakopywanie głowy w piasku sprawi tylko, że problemy z pieniędzmi będą się piętrzyć, a poziom stresu — rosnąć.


Oto 5 najczęstszych wymówek, aby nie oszczędzać pieniędzy. I kilka prostych wskazówek, w jaki sposób warto zacząć myśleć o wydawaniu pieniędzy w tym roku.

„Zacznę oszczędzać w przyszłości”

Wiele osób odkłada oszczędzanie tylko dlatego, że uważają, że mają dużo czasu, aby później zaoszczędzić pieniądze. Często dzieje się tak dlatego, że spodziewają się zarabiać więcej w miarę rozwoju kariery. To rozsądne założenie, ale niestety, życie nie zawsze idzie zgodnie z planem. I z pewnością nie należy na tym opierać swojego planu oszczędzania. To, że można wydać każdą posiadaną złotówkę, nie oznacza, że należy to zrobić. Prawda jest taka, że nigdy nie wiemy, co czeka na nas za następnym zakrętem. Dlaczego więc odkładać coś, co można zrobić już teraz?

„Życie jest zbyt drogie”

To może być prawda, ale niezależnie od tego, jak wysokie są ceny, w większości przypadków nadal masz możliwość decydowania, na co wydasz swoje pieniądze. Aby zacząć oszczędzać, prawdopodobnie trzeba będzie przestać kupować niepotrzebne rzeczy.
Weźmy na przykład jedzenie na mieście. Robienie tego raz lub dwa razy w tygodniu może wydawać się nieszkodliwe, ale można sporo zaoszczędzić, jedząc w domu i zabierając posiłek do pracy. Samodzielnie przygotowuj więc swoje posiłki i obserwuj, jak rosną Twoje oszczędności. Wyciągnij książki kucharskie, które dotąd kurzyły się na półce, i przetestuj kilka ciekawych przepisów!

„Nie mam głowy do pieniędzy”

To prawdopodobnie jedna z najczęściej słyszanych wymówek. Ludzie uważają, że skoro nie są w stanie zarządzać pieniędzmi, to beztroska w tej kwestii jest w porządku. Cóż, tak naprawdę nie jest. Jedynym sposobem na dokonanie zmiany jest podjęcie wysiłku.
Kluczem do lepszego zarządzania pieniędzmi jest prowadzenie budżetu. Posiadanie miesięcznego planu (i trzymanie się go) jest ważne, ponieważ pomaga zachować koncentrację i podejmować mądrzejsze decyzje finansowe. Zacznij od wypisania wszystkich wydatków na nadchodzący miesiąc. Następnie podziel je na konkretne podkategorie, takie jak żywność, opłaty za mieszkanie, transport itp. Zawsze zaczynaj od wypisania najważniejszych kategorii. Pamiętaj, aby plan był gotowy co najmniej kilka dni przed rozpoczęciem nowego miesiąca.

„Chcę cieszyć się życiem”

Każdy zasługuje na zabawę i możliwość wydania części pieniędzy na to, czego chce. Jednak marnowanie ich na coś, na co nas nie stać, ma swoje konsekwencje.
Niektórzy uważają, że oszczędzanie oznacza jak najmniej wydatków i eliminację wszystkich rozrywek. To nie jest cała prawda. Należy znaleźć złoty środek między cieszeniem się życiem na bieżąco i dbaniem o naszą przyszłość. Jedną z opcji jest przestrzeganie zasady 50-30-20: 50% dochodu przeznaczamy na nasze potrzeby, 30% na zachcianki, a 20% pozostawiamy na oszczędności. Jeśli obawiasz się, że możesz wpaść w spiralę zadłużenia, unikaj płatności kartą. Zamiast tego, gdy wychodzisz z domu, weź ze sobą określoną ilość gotówki.

„Nie zarabiam wystarczająco dużo, aby zacząć oszczędzać”

Wiele osób przypisuje brak oszczędności ograniczonym zarobkom. To prawda, że im większy jest nasz dochód, tym łatwiej jest oszczędzać. Należy jednak pamiętać, że oszczędzanie nie polega na tym, ile się zarabia, ale na tym, ile się odkłada. Jeśli więc mądrze zarządzasz swoimi pieniędzmi, możesz zaoszczędzić coś co miesiąc, niezależnie od dochodów.
Dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z automatycznego oszczędzania. Aby oprzeć się pokusie wydania wszystkich pieniędzy, trzymaj oszczędności na osobnym koncie. Prawie każdy bank oferuje możliwość skonfigurowania przelewów automatycznych między różnymi kontami bankowymi. Na początku każdego miesiąca (najlepiej zaraz po wypłacie) należy więc przelać określoną ilość pieniędzy na swoje konto oszczędnościowe. Jeśli nie zboczysz z kursu, z biegiem czasu zobaczysz świetne efekty!

Koniec z wymówkami

Wszyscy potrzebujemy oszczędności, aby stawić czoła różnym niespodziankom, jakie niesie życie. Zamiast wymyślać różne wymówki, przemyśl swoje nawyki, zacznij prowadzić budżet i zautomatyzuj gromadzenie oszczędności. To najlepszy sposób na zabezpieczenie się przed nieoczekiwanymi trudnościami finansowymi.
Przestań więc szukać wymówek. Zacznij wprowadzać zmiany.